Muzeum čs. opevnění Klášter II

Muzeum tvoří celkem 8 objektů lehkého opevnění vybudovaných v létě 1938 k obraně Československa před nacistickým Německem. Hlavní expoziční objekt č. 159 (typ B2-100N) je vyzbrojen, vybaven výstrojí vojáků a dobovým zařízením (včetně funkčního periskopu a ručního ventilátoru) a uveden do stavu, v jakém se opevnění na jihu Čech nacházelo v době zářijové mobilizace 1938. Prohlídka je s odborným výkladem průvodce. V objektu je možnost zakoupení literatury o čs. opevnění, pohlednic a suvenýrů. Druhý expoziční objekt č. 157 (typ A-140N), který bývá zpřístupněn při velkých prohlídkových akcích, je naopak uveden do podoby, v jaké se opevnění na hranici s Rakouskem nacházelo na konci 80. let 20. století, kdy bylo stále udržováno čsl. armádou a připraveno k obraně tehdejšího sovětského bloku. Na dvou prohlídkových trasách (trasa "Landštejn" a trasa "Klášter") lze ještě spatřit dalších 6 objektů. Jeden z nich, č. 156 (typ A-160N), má náložemi zničené střílny, takže v poškozených místech může návštěvník vidět, jak byly objekty stavěny a jakou měly sílu stěn. Poblíž jsou zachovalé originální zákopy, vykopané za zářijové mobilizace 1938 příslušníky pěšího pluku 29, kteří opevnění na Jindřichohradecku obsazovali. Další objekt, č. 162 (typ A-160N), je částečně odkopán až na základy, aby si mohli turisté udělat představu o tom, do jaké hloubky byly bunkry zapuštěny do země. Součástí trasy je i dochovaný základ bývalé vojenské chaty z roku 1936, která sloužila k ubytování osádek opevnění. Mezi objekty, které si lze prohlédnout zvenčí, patří i pevnůstka č. 158 (typ B2-80N), č. 161 (typ A-160N) a č. 164 (typ A-140N).

 

Přístup k muzeu

Muzeum čs. opevnění Klášter naleznete na Novobystřicku mezi obcí Klášter (na mapách označeno Klášter II nebo i Konrac) a hradem Landštejnem. Při cestě ve směru od Nové Bystřice je nutné v obci Klášter odbočit doleva na Landštejn. Po 1,5 km odbočit vpravo na malé odpočívadlo. Hlavní expoziční objekt je od něho vzdálen přibližně 50 m. Muzeem prochází i modrá turistická značka.

Návštěvní doba

Duben, květen, říjen: sobota, neděle a státní svátky 10 - 17 hod., červen, září: úterý až pátek 10 - 16 hod.; sobota, neděle a státní svátky 10 - 17 hod., červenec, srpen: pondělí až pátek 10 - 16 hod.; sobota, neděle a státní svátky 10 - 17 hod. Zájezdy, školní výlety a turistické výpravy nahlaste, prosím, předem. Možnost objednat prohlídku i mimo uvedenou provozní dobu.

Provozovatel

Miloslav Sviták

Kontaktní informace

Miloslav Sviták, telefon: 606 102 350, 728 043 746

E-mail

svitak.miloslav@seznam.cz

Internetové stránky

http://www.bunkry-jh.cz/

Kraj / Okres

Jihočeský  / Jindřichův Hradec

Fotografie

Žádné fotografie nejsou k dispozici

Další informace

Nebyly nalezeny žádné odkazy
Komentáře a názory uživatelů
Žádné komentáře nebyly nalezeny. Můžete být první :-)
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé ( přihlásit se nyní )