Bunkry.cz  |  Články  |  E-shop  |  Fotoarchiv  |  Databáze  |  Fotogalerie  |  Štítky  |  Muzea  |  Odkazy

Lehké opevnění vzor 37 v oblasti II. sboru

II. sbor vznikl jako vyšší armádní jednotka 15. října 1935. Velitelství sídlilo v Hradci Králové a podléhalo Zemskému vojenskému velitelství Praha. Velitelem byl divizní generál Josef Váňa. Jednotky II. armádního sboru měly bránit prostor severovýchodních Čech.

Velitelství II. sboru řídilo výstavu lehkého opevnění v oblasti Orlických hor, na Náchodsku a Trutnovsku, v Krkonoších, Lužických a Jizerských horách, na Děčínsku, Ústecku a na Liběchovské příčce. Stavební úseky byly označovány velkými písmeny abecedy a byly rozděleny na menší podúseky rozlišované číselným indexem.

 

Lehké opevnění vzor 37 na Trutnovsku

Stejně jako v jiných oblastech tak i na Trutnovsku tvořilo lehké opevnění důležitou součást Hlavního obranného postavení. Na rozdíl od objektů těžkého opevnění byla většina objektů LO vybetonována a obsazena jednotkami.

Téměř v celé trase byly objekty lehkého opevnění vz. 37 budovány ve dvou sledech. Na několika místěch byla linie lehkých objektů předsunuta před objekty těžkého opevnění (např. v prostoru Bolkova kopce nad Zlatou Olešnicí nebo v prostoru dělostřelecké tvrze Babí).

Lehké objekty na Trutnovsku byly budovány v rámci úseků F a G. Úsek F byl rozdělen na tři podúseky: F1 Zbečník (tento podúsek patřil na Náchodsko a byl později označován jako podúsek E3 Náchod-sever), F2 Bohdašín a F3 Žaltman. Úsek G byl také rozdělen na tři podúseky: G1 Petříkovice, G2 Zlatá Olešnice a G3 Babí.

 

Stavební podúseky LO-37 na Trutnovsku:

Podúsek Prostor Počet objektů Seznam objektů
Zadaných Postavených
F2 Bohdašín Zbečník - Chlívce - Odolov 90 82 seznam objektů
F3 Žaltman Odolov - Žaltman - Bezděkov 79 67 seznam objektů
G1 Petříkovice Bezděkov - Petříkovice - Debrné 73 73 seznam objektů
G2 Zlatá Olešnice Debré - Zlatá Olešnice 31 31 seznam objektů
G3 Babí Zlatá Olešnice - Babí 53 53 seznam objektů
Z1 Rýchory Babí - Rýchory 68 11 seznam objektů

 

 

Komentáře a názory uživatelů
Žádné komentáře nebyly nalezeny. Můžete být první :-)
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé ( přihlásit se nyní )