Bunkry.cz  |  Články  |  E-shop  |  Fotoarchiv  |  Databáze  |  Fotogalerie  |  Štítky  |  Muzea  |  Odkazy

Ochranné clony vývodných ventilačních otvorů LO-37

Dne 30.6.1938 byly na vojenské střelnici v Jíncích provedeny zkoušky průstřelu vývodných ventilačních otvorů LO (týká se objektů budovaných v roce 1937 nebo na jaře 1938) na základě výnosu MNO 17.294/taj. hl.št. ŘOP 1938 a současně vyzkoušet ochranné clony proti eventuálnímu vnikání střel respektive střepin. Za MNO byly přítomni mjr. žen. Václav Donát a škpt. gšt. L. Fára. Zkoušky byly provedeny u dvou zde stojících objektů a to typu A-180 a B2-90. S těmito výsledky:

Typ A-180:

Vzdálenost střílejícího: 45 m
Výzbroj střílejícího: puška vz. 24
Počet ran: 25

 

Všechny střely byly mířeny na vývodou mříž s velkou přesností. Členové komise pozorovali zevnitř objektu účinek palby na vývodní mříž a zjistili, že střely se v trubce rozbíjí a střepiny vnikají do objektu. Průraznost střepin je taková, že prosekávají silnější papír a případně zanechávají stopy (oděrky) na kovové clonce, která byla před otvorem uvnitř objektu našroubovaná. Trubka za vývodnou mříží byla střelami zdeformována, pruty a rám vývodné mříže prostřelen.

Typ B2-90:

Vzdálenost střílejícího: 20 m
Výzbroj střílejícího: puška vz. 24
Počet ran: 5

 

Střely se vývodné trubce tříští, střepiny prolétávají až do vývodného kolena uvnitř objektu. Pruty vývodné mříže prostřeleny.

Závěrem komise doporučila: „ ..... jelikož střely z pušky se tříští a pronikají do objektu se značnou průrazností, která by mohla způsobit zranění osádky, je třeba aby před každým vývodným otvorem byla clonka, která by střepiny zachytila a zamezila jejich účinek.  Tomu nejlépe vyhověla železná kyvná clonka, která chrání  otvor a při nárazu střepiny pohltí její pohybovou energii, načež střepina bez účinku spadne na podlahu. U objektů typu B, vedle čelní stěny je přímí zásah vývodního otvoru více pravděpodobný a to i střelami z kulometu.“

Na základě těchto zkoušek srpnu 1938 byly osloveny některé firmy na podání svých nabídek na dodávku tyto ochranné clonky (např. Janka a spol. - Radotín, Chema - Olomouc, Kovoprůmyslové závody - Rožmitál pod Trenčínem atd.)

Potřeba clonek se jevila takto:

I. sbor 3 427 kusů rovných 84 kusů ohnutých
II. sbor 1 620 kusů rovných 32 kusů ohnutých
III. sbor 1 152 kusů rovných 25 kusů ohnutých
IV. sbor 1 050 kusů rovných 101 kusů ohnutých
VI. sbor 563 kusů rovných 31 kusů ohnutých
VII. sbor 854 kusů rovných 24 kusů ohnutých

 

Přibližný náklad na objednání jedné clonky je 10,- Kč a dodání probíhalo v bednách po 50ti kusech upevňovacími šrouby. Montáž si měly provádět útvary přímo vlastními silami. Výkon jednoho muže byl odhadován na 10 až 15 objektů za den.

Co říci závěrem? Napadají mě dvě otázky: dostaly se tyto clonky někam do objektů a viděl snad někdo výkres tohoto jednoduchého zařízení (měl by snad mít název vent.3?)

 

Prameny:

- VHÚ Praha

 

Komentáře a názory uživatelů
Žádné komentáře nebyly nalezeny. Můžete být první :-)
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé ( přihlásit se nyní )